Powrót na siłownię po przerwie.

Czy minęło już trochę czasu od Twojej ostatniej wizyty na siłowni? Czy zauważyłeś wyraźne zmniejszenie wytrzymałości, a także masy mięśniowej?

Nie martw się – powrót do ćwiczeń nie jest tak trudny jak myślisz. Niezależnie od tego, jaki czynnik pominąłeś w swoich ćwiczeniach na siłowni, warto do nich wrócić – korzyści dla zdrowia i samopoczucia wynikające z uprawiania sportu są zdecydowanie warte wysiłku. Jak jednak prawidłowo przygotować swój powrót? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby przywrócenie tkanek mięśniowych i  poprzedniej sprawności było jak najbardziej bezbolesne?

Zacznij od planu treningowego i etapu adaptacji.

Wielu myśli, że po powrocie na siłownię od razu będzie można przestawić się na pełną ilość treningów, a także wrócić do pełnej aktywności fizycznej. Warto jednak mieć na uwadze, że taki wybór może doprowadzić do pojawienia się znacznego bólu mięśni, który może nie tylko uprzykrzyć życie, ale również sprawić, że treningi będą nieprzyjemne.

Długa przerwa w treningu ma znaczący wpływ na organizm, i to nie tylko na mięśnie, które muszą zostać wykorzystane do ekstremalnych zadań, ale również na układ nerwowy, stawy, więzadła. Równie szybko można spodziewać się kontuzji, jeśli przed czasem rozpoczniemy trening na pełnych obrotach. Dlatego zanim powrócisz do pełnych obrotów, pamiętaj o etapie dostosowawczym i bardzo uważnie zaplanuj swój trening.

Twój cel treningowy jest jasny – powrót do danej aktywności. Dlatego Twoje pierwsze treningi na siłowni muszą podtrzymywać wszystkie partie ciała, zmuszając je do wysiłku, a także dodatkowo je wzmacniając. Rozsądne przejście przez początkowy etap treningu doprowadzi do tego, że w krótkim czasie będziesz mógł zwiększyć masę ciała, poprawi się Twoja kontrola nad motoryką elektryczną, będziesz mógł podnosić większe ciężary, a także poprawi się Twoja sprawność fizyczna.

Plan powinien jednak zależeć głównie od Twojego dotychczasowego problemu – inaczej powinny postępować osoby, które całkowicie porzuciły treningi, a inaczej te, które wciąż trenowały, jednakże poza siłownią. Bez względu jednak na wszystko, musisz pamiętać, aby po powrocie na siłownię zacząć od mniejszej siły niż przed przerwą.

Tylko jak to połączyć?

Musi minąć trochę czasu, aż Twój organizm ponownie przystosuje się do ćwiczeń, a także będziesz mógł radzić sobie z takimi ciężarami jak wcześniej. Faza adaptacji musi trwać około 3-6 tygodni, podczas których musisz skupić się na treningach wielostawowych. Nie zapominaj jednak, że Twój powrót do zdrowia będzie z pewnością znacznie szybszy, jeśli skupisz się w dużej mierze na strategii, a także liczbie wykonywanych powtórzeń, a nie na różnorodności partii.

Powrót na siłownię. Jak ćwiczyć po przerwie?

Czy chciałbyś wrócić na siłownię, ale obawiasz się, że niewiele zostało z Twojej formy? Nie martw się – nawet jeśli wcześniej pokonywałeś kolejne rekordy, w każdej chwili możesz odnieść dodatkowy sukces. Wystarczy tylko trochę czasu. Od czego więc powinieneś zacząć swój powrót na siłownię? Cóż, sugeruje się, abyś zaczął od treningu takiego jak FBW, czyli Full Boidy Workout, który pobudzi wszystkie części Twojego ciała. Solidny trening, a także treningi wielostawowe z pewnością również będą niezbędne.

Niektórzy zastanawiają się, jak wrócić do formy, aby wkrótce móc ćwiczyć z taką samą siłą, jak przed przerwą w treningach.

Rozumiejąc, jak zacząć trening na siłowni, możesz bardzo starannie przygotować się do powrotu do formy.  Z drugiej strony, wyniki po roku na siłowni będą na pewno wyglądać lepiej, jeśli będziemy przestrzegać zasad rozsądnego żywienia.. Należy jednak pamiętać, że rok to długi czas, w którym można nie tylko odchudzić się lub zbudować masę mięśniową, ale dodatkowo przyzwyczaić się do zadania, które stanie się istotną i ważną częścią życia.

Warto nawiązać kontakt z trenerem personalnym

Nie każda osoba potrafi przygotować sobie odpowiednią strategię treningową, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy trenera personalnego. Jeśli pragniesz, aby Twój trening był bezpieczny, a także skuteczny po przerwie, powinieneś skorzystać z porady eksperta. Ta osoba, w oparciu o informacje, doświadczenie, a także szczegóły dotyczące przeszłych urazów, a także problemów zdrowotnych, z pewnością będzie miała możliwość stworzenia idealnej strategii szkoleniowej, która składa się z bezpiecznych, a także skutecznych ćwiczeń. Dobry instruktor fitness z pewnością wskaże również te, których powinieneś unikać.

Zapraszamy na konsultację ze skutecznym trenerem personalnym Tomaszem (klik).