Trening wytrzymałościowy Warszawa.

Trening wytrzymałościowy

Wybór ćwiczeń zależy od naszych celów, zdrowia, temperamentu i osobowości. Niektórzy wybierają intensywne treningi z ciężarem własnego ciała, gdzie nie można złapać oddechu, a inni faworyzują spokojną jogę, która przyniesie ulgę głowie i ciału.

Ten krótki artykuł przybliży Ci trening wytrzymałościowy, dostosowany do rozwijania dynamiki, sprawności fizycznej i szybkości.

Co obejmuje trening wytrzymałościowy?

Trening ten z pewnością skupia się na zwiększeniu naszej kondycji, wzmocnieniu układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Dzięki regularnym ćwiczeniom i rozsądnemu, zdrowemu planowi żywieniowemu z pomocą tego treningu z pewnością zrzucimy kilka zbędnych kilogramów.

Trening wytrzymałościowy można rozumieć na dwa sposoby. Pierwszy – w formie cardio. Dzieli się on na ciągły wysiłek sercowo-naczyniowy – np. bieg non stop przez 30/60 min, lub rotacyjny – mieszający ekstremalny wysiłek, np. sprinty z łagodnym truchtem. Po 2. – na siłowni. Można też natknąć się na trening wytrzymałościowy wykorzystujący większą liczbę powtórzeń (dotyczącą 20, a może 30) z mniejszym obciążeniem. Ten ostatni wybór z pewnością pozwoli na hipertrofię masy mięśniowej, czyli ich rozwój. Należy również pamiętać, że przerwy między treningami nie powinny być zbyt długie, czyli np. 30-60 sekund.

Co daje trening wytrzymałościowy?

  • wzmacnia wszystkie nasze tkanki mięśniowe, stawy i ścięgna,
  • obniża cenę serca w spoczynku,
  • minimalizuje zagrożenie kontuzjami,
  • zwiększa ilość uderzeń serca,
  • spala dużo kalorii,
  • zwiększa się pułap tlenowy,
  • pogłębienie oddychania,

Jak zwiększyć wytrzymałość na siłowni?

Zwiększaj różnorodność powtórzeń – przyjmuje się, że praca w zakresie 12-25 powtórzeń jest obecnie zaliczana do treningu wytrzymałościowego,
Krótkie przerwy – staraj się trenować w taki sposób, aby pomiędzy ćwiczeniami robić przerwy od 30 do 60 sekund, tak aby nasz organizm nie miał czasu na całkowite zregenerowanie się i zabezpieczenie przed zupełnym zejściem z sił
Dobór ćwiczeń – staraj się tak dobierać treningi, aby męczyły Twój organizm. Najlepiej jest wybierać ćwiczenia wielostawowe, angażujące wszystkie mięśnie w Twoim ciele. Przykładem mogą być przysiady czy martwy ciąg. Nie zapominaj jednak, aby ciężar nie przekraczał 30-40% Twojej optymalnej wagi.
Wytrzymałość można trenować nie tylko na siłowni, ale dodatkowo na świeżym powietrzu. Do edukacji nie potrzebujesz sprzętu. Można go jednak wykorzystać do pobudzenia znacznie większej ilości jednostek motorycznych.

Do najczęściej preferowanych treningów wytrzymałościowych można zaliczyć bieganie, jazdę na rowerze, czy też trening siłowy o wysokim obciążeniu.

Zasługuje na to trening, ponieważ zwiększa nasz pułap tlenowy (VO2 max), podtrzymuje cały układ oddechowy, czy poprawia objętość wyrzutową serca, zabezpieczając się przed różnymi schorzeniami.

Jeśli interesuje Cię trening wytrzymałościowy – zapraszamy do zapoznania się z ofertą (klik).