Trening funkcjonalny Warszawa.
Trening funkcjonalny obejmuje ćwiczenia, które poprawiają sprawność czynności życia codziennego. Najczęściej obejmują one różne komponenty masy mięśniowej, pozwalając na zwiększenie ogólnej wytrzymałości, wytrzymałości, elastyczności i równowagi oraz wzmocnienie tkanek mięśniowych. Przydatne ćwiczenia można wykonywać praktycznie wszędzie – na siłowni, w domu, w klubie fitness czy w parku.
Na czym polega trening funkcjonalny?
W ciągu ostatnich kilku lat trening użyteczny stał się bardzo popularny. Często jest także istotnym elementem planu treningowego profesjonalnych sportowców. Zalecany jest również osobom starszym, prowadzącym mniej aktywny tryb życia, a także klientom po operacji lub udarze mózgu.
Co obejmuje trening użyteczny? Najkrócej mówiąc, naśladuje on ruchy, które wykonujemy podczas codziennych czynności. Z tego powodu podczas treningu nie pracujemy nad konkretną tkanką mięśniową jednak idealnie nad całym przedsięwzięciem, w które zaangażowane są liczne partie mięśni i stawy. Skupiamy się na całej czynności, nie dzieląc jej na podstawowe ruchy. Regularny trening praktyczny zwiększa kontrolę i równowagę w życiu codziennym oraz przyczynia się do zwiększenia twardości i wytrzymałości.
Trening funkcjonalny a trening typowy
Typowe metody treningowe polegają na intensywnych ćwiczeniach koncentrujących się na poszczególnych partiach mięśni. Przy regularnym treningu i dużej ilości ćwiczeń, wytrzymałość danej tkanki mięśniowej, jak również jej twardość, wzrasta stosunkowo szybko. Niemniej jednak, praktyczne ruchy, które wykonujemy podczas czynności życia codziennego, a także zawodów sportowych, zazwyczaj obejmują więcej niż jeden mięsień. Więcej niż jeden element tkanki mięśniowej. W związku z tym, bazując na klasycznych wzorcach ruchowych, konwencjonalne metody treningowe skupiają się głównie na wzroście masy tkanki mięśniowej. Ich celem nie jest kompleksowe wzmocnienie mięśni w codziennym życiu.
Perspektywy treningu funkcjonalnego
Trening funkcjonalny bardzo różni się od zwykłych treningów na siłowni. Jego celem jest zwiększenie wygody w codziennym życiu i zazwyczaj podniesienie wózków i koordynacji ciała. Podczas wykonywania zajęć praktycznych jednym z najistotniejszych punktów jest naturalna aktywność masy mięśniowej i stawów, odzwierciedlająca codzienne czynności.
Poprzez trening praktyczny możemy budować zintegrowane wzorce ruchowe, czyli ruchy całego ciała, które imitują codzienne czynności, takie jak schylanie się po zakupy, opieranie się na krześle, sięganie po rzeczy z półki czy podnoszenie pojemnika z wodą.
Na czym polega trening funkcjonalny?
W treningu funkcjonalnym ograniczamy efektywność czynności skoncentrowanych na wydzielonych zespołach masy mięśniowej. Skupiamy się na czynnościach wykonywanych za pomocą masy własnego ciała. Podczas niektórych ćwiczeń wykorzystujemy podstawowe obciążniki, takie jak pinheads, kettlebells, conditioning balls, TRX bands czy taśmy do ćwiczeń.
Podczas treningu liczy się przede wszystkim zakres wykonywanych ćwiczeń. Nowoczesne siłownie są wyposażone w narzędzia, które urozmaicają trening funkcjonalny. Oprócz powyższych urządzeń przydadzą nam się sztangi, płotki, taśmy, drabinki kontrolne, steppery, czy pół piłki BOSU.
W przeciwieństwie do konwencjonalnego treningu na siłowni, ćwiczenia funkcjonalne nie dodają się do widocznie poszerzającej się masy mięśniowej. Wzmacniają ciało, a także przygotowują je do wykonywania szeregu ruchów, abyśmy mogli poruszać się dodatkowo pewnie, a codzienne zadania były przez nas wykonywane płynnie. Kiedy ćwiczymy, w dużej mierze polegamy na złożonych ruchach ciała, których klasyczny trening oporowy typowo nie tworzy.
Rutynowy trening funkcjonalny może codziennie zmniejszać ryzyko kontuzji. Dodatkowo poprawia wszechstronność, a także kontrolę motoryczną i dostarcza silnych tkanek mięśniowych. Szybkie tempo ćwiczeń w całym treningu funkcjonalnym przyczynia się do sprawności fizycznej ciała i zwiększa krążenie krwi.
Co więcej, trening funkcjonalny opiera się również na pracy głębokich tkanek mięśniowych, które utrzymują prawidłową pozycję. W związku z tym, ćwiczenia praktyczne mogą zmniejszyć ból stawów, szyi i pleców.
Jeśli zainteresował Cię trening funkcjonalny – zapraszamy do kontaktu (klik).