Trening rozciągający Warszawa

Nasza postura mówi o nas bardzo wiele. To właśnie jak się przemieszczamy, jak stoimy czy odpoczywamy. Bardzo łatwo jest rozpoznać osobę, która zapomina o regularnym rozciąganiu się. Ramiona ściągnięte do przodu, pochylenie, skrzywienie kręgosłupa, głowa wyciągnięta do przodu. Taka pozycja w przyszłości może prowadzić do wielu niepożądanych problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem naszego ciała, dyskomfortu, czy kontuzji. Oznacza to, że nie rozciągasz się w młodym wieku. O wiele trudniej będzie osiągnąć preferowaną odmianę aktywności w stawach czy pozbyć się bólów związanych z niezwykle nazywanymi mięśniami.

Brak odpowiedniego rozciągania – skutki

Więcej oznak nieodpowiedniego rozciągania to wielkie problemy z wykonywaniem fundamentalnych ćwiczeń, głównie w akrobatyce. Większość zadań, w tym ciężar ciała dla osoby z dostanymi tkankami mięśniowymi będzie ogromnym wyzwaniem. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego ważne jest dbanie o normalne rozciąganie, dowiedzieć się jak to robić, chcesz wiedzieć na co zwracać największą uwagę lub zwiększyć swoją wiedzę w tym zakresie, to jest to artykuł dla Ciebie!

 

Zalety i korzyści płynące z rozciągania

Co daje nam normalne rozciąganie? Przede wszystkim pozwala nam chronić naturalny zakres ruchu naszych stawów, a także zabezpiecza przed przykurczami mięśni, które ograniczają tę różnorodność. Takie tkanki mięśniowe szybciej się regenerują, ponieważ są lepiej ukrwione i w efekcie znacznie lepiej odżywione, co przekłada się na sprawniejsze gojenie. Jeśli siła może funkcjonować na całej swojej długości, poprzez pełny zakres ruchu w stawie, to możemy również wytworzyć dociągnięcie o lepszym nacisku.

Jedną z największych korzyści z rozciągania jest dbanie o zdrowie i sprawność całego ciała. Będąc “wszechstronnym”, wiele treningów, szczególnie tych wykorzystujących masę naszego ciała, jest dla nas łatwiejszych. Jeśli robimy to rutynowo, znacznie zmniejszamy niebezpieczeństwo zranienia się z powodu zwiększonej wszechstronności włókien mięśniowych.

Unikanie jest lepsze, ponieważ leczenie urazów, takich jak zerwane ścięgna, jest uciążliwe, często wyklucza nas z większej aktywności, a powrót do zdrowia jest długi i uciążliwy. Stretching, czyli mówiąc prościej “rozciąganie”, działa kojąco na układ nerwowy, a my czujemy się po nim rozluźnieni i zrelaksowani. To także świetny sposób na pozbycie się trapiących nas skurczów, ponieważ rozciąganie zmniejsza nadmierne napięcie w naszej masie mięśniowej. Liczne badania wykazały, że osoby, które rozciągały się rutynowo, doznały znacznie mniej kontuzji lub urazów w porównaniu z tymi, którzy nie zadbali o rozluźnienie masy mięśniowej po ćwiczeniach.

Skutki braku rozciągania

Wykonywanie zwykłych i ekstremalnych ćwiczeń, zwłaszcza treningów wytrzymałościowych, może doprowadzić do skurczu tkanki mięśniowej, co dodatkowo jest równoznaczne z zaniedbaniem naszych stawów. Może to prowadzić do kontuzji lub zwyrodnień. Zmniejszone tkanki mięśniowe mają mniejszą siłę skurczu. W związku z tym nie mogą wydobyć swojej maksymalnej mocy. Przykurcze tkanki mięśniowej są zwykle odpowiedzialne za rozwój wad postawy lub dyskomfortu stawów. Jak często słyszałeś na przykład, że ktoś doświadcza bólu kolana? Powodem, w tym przypadku, mogą być dokładnie dostane mięśnie na przykład w udach, które spowodowały nadmierne obciążenie stawów.

Jest wiele sytuacji, w których możemy odczuć niekorzystne skutki braku rozciągnięcia. Ból pleców w czasie napinania się po coś jest obecnie normą u wielu osób. Zazwyczaj właśnie w takich chwilach dochodzi do wszelkiego rodzaju rozciągnięć. Przy solidnej nabytej masie mięśniowej możemy mieć problem z siedzeniem w poprzek lub bezpośrednio, więc tak prosta czynność jak przyjemne odpoczywanie na podłodze lub murawie w parku może być bardzo wyczerpująca. W sytuacji, gdy zamierzamy podrapać się po plecach, możemy nie być w stanie tego zrobić z powodu ograniczonego stawu barkowego. Używamy wtedy tego, co przyniesie nam ulgę lub prosimy kogoś o pomoc. Takie scenariusze mogą pozostać czyste właśnie poprzez regularne rozciąganie.

Jeśli chcesz zadbać o swoje ciało o skorzystać z treningu rozciągającego – zapraszamy do współpracy (klik).