Pamięć mięśniowa, a dokładniej pamięć tkanki mięśniowej – szybki powrót do poprzedniej formy?

Zdarzało się, że okoliczności zmuszały nas do odpuszczenia treningu na dłuższy okres czasu. Kontuzja, sytuacja życiowa, czy obowiązki sprawiają, że przestajemy trenować, a nasze komórki mięśniowe po kilku tygodniach bez ruchu słabną.

Generalnie, gdy wracamy do treningu już po kilku tygodniach, widzimy szybszy wzrost komórek mięśniowych do dawnego poziomu. Przeglądając liczne fora internetowe, z pewnością zlokalizujesz liczne takie opowieści –  większość osób zawdzięcza taki powrót do formy właśnie pamięci mięśniowej.

Zagłębiając się w analizę tej pamięci, trudno jest znaleźć jasną interpretację lub wyraźne wyjaśnienie, skąd bierze się taka sensacja. Nie jest to zjawisko wprost związane z budową siły czy ciała. Można to nazwać wzmacnianiem sieci neuronowej, gdy stale wykonujemy kilka powtórzeń tego samego ruchu.

Tylko jak tworzymy naszą pamięć masy mięśniowej?
Dzięki temu, że konsekwentnie powtarzamy dany ruch, możemy zwrócić uwagę na powielane napięcia mięśnia, a także obserwować jego reakcje na bodźce. Niemniej jednak w samej pamięci masy mięśniowej chodzi o wiele więcej. Ten rodzaj pamięci odpowiada za pamiętanie o tym, jak jeździć na rowerze czy utrzymywać równowagę na deskorolce. Pamięć ta pozwala na zatańczenie rutyny tanecznej, której nie tańczyłeś od lat, a jednak możesz powtórzyć te czynności..

Jednak ta forma odkrywania nie jest bezpośrednio związana z siłą masy mięśniowej. Procedura uczenia się nie występuje w masie mięśniowej, ale w naszym umyśle, gdzie wiązania neuronowe są odpowiedzialne za skurcz w danym elemencie ciała.

Jest to nic innego, jak rozwój naszych zdolności motorycznych, który następuje, gdy powtarzamy tę samą sieć semantyczną. Za każdym razem, gdy nasze synapsy “odpalają” sygnał dla tkanek mięśniowych do porozumienia, uczą się one i tworzą nowe połączenia neuronowe, aby cała sieć działała sprawniej przy każdym powtórzeniu. Po bardzo długim czasie tworzenia takiej sieci, będziesz miał przygotowane ścieżki do “szybkiego wykorzystania” mięśni w określony sposób, co będzie równało się Twojej szybkości, a także czasu reakcji.

Pamięć tkanki mięśniowej i szybka regeneracja
Niestety, ze względu na brak badań nad rekonwalescencją po dłuższym odpoczynku, nie możemy jednoznacznie określić modelu i działania szybkiego gojenia się masy mięśniowej. Niemniej jednak rozumiemy kilka procedur, które mogą mieć na to wpływ.

Może to brzmieć nieracjonalnie, ale taki sam wpływ na “pamięć mięśniową” ma pamięć mięśniowa. Tylko co to oznacza?  Wiedza o sposobie wykonywania konkretnych treningów i o tym, jak je wykonujemy. Możemy próbować przypomnieć sobie poszczególne sesje treningowe w dowolnym momencie, jednak nasza masa mięśniowa również pamięta trajektorię ruchu ciężaru, a także jak osiągnęliśmy powtórzenia.

Mamy więc o wiele lepszą bazę wyjściową niż na początku naszej podróży z siłownią; mamy doświadczenie, a także jesteśmy w miarę świadomi naszych możliwości. Więc teoretycznie, kiedy wracamy do treningów po przerwie, możemy podnieść większe ciężary niż na początku naszych treningów. Na dodatek zachowujemy odpowiednią postawę ciała, a także często rozpoznajemy, co lepiej wzmacnia masę mięśniową. Z tego doświadczenia, to nie jest zaskoczeniem, że odzyskuje, jak również były wymiar masy mięśniowej może być znacznie szybciej.

Jeszcze jedną kwestią są nasze komórki tkanki mięśniowej, jak również cały cykl skurczu mięśni. Trenując, rozwijamy połączenie “mózg-mięsień”. Połączenie to pozwala nam zaangażować więcej włókien danej masy mięśniowej w całym ruchu, co równa się generowaniu jeszcze większego ciśnienia. Kształcimy to połączenie podczas każdego treningu w tym samym czasie, gdy ustanawiamy naszą sieć semantyczną, aby ustalić konkretny kierunek. Nawet po utracie znacznej części masy mięśniowej, połączenie to trwa nadal, pozwalając nam podnosić większe ciężary niż początkowo, a więc wytrzymałość mięśnia nie zależy tylko od jego wymiaru.

Budując mięśnie za pomocą treningu, tworzymy zupełnie nowe komórki masy mięśniowej, a także dostarczamy im z białkiem, którego potrzebują do rozbudowy.

Jeśli pragniesz rozbudować skutecznie rozbudować masę mięśniową, zapraszam do umówienia się na trening (klik).